A nappal is látható Hold - Holdistennő nappali fénye
Gondolkoztál már rajta, hogy miért látható a nappali égbolton a Hold? Különleges hangulata van, amikor megpillantjuk égi kísérőnket a szikrázóan kék égbolton. Valójában ez a jelenség teljesen normális és ha szeretnéd tudni az okát, olvasd el az alábbi érdekes kis cikket. Legközelebb, ha megpillantod a Holdat nappal, már tudni fogod a választ:)
Ha kellően felcsigáztuk az érdeklődésedet a Hold láthatóságával kapcsolatban, akkor nem árt ha azzal indítunk, hogy miért is látjuk egyáltalán éjszaka a Holdat?
A mi Napunktól eltérően állandó kísérőnk, a Hold, nem rendelkezik saját fénnyel, emiatt csakis azért láthatjuk őt, mert a Nap fénye visszaverődik a felszínéről. A Földhöz való közelsége miatt fényesebben világít, mint az éjszakai égbolt. A Nap után a Hold messzemenőleg a legfényesebb égitest, amit képesek vagyunk észrevenni.
Ebből az okból kifolyólag láthatjuk nappal is a Holdat. A Nap Holdról visszavert fénye miatt, amitől nemcsak a nappali égboltnál, de a saját fénnyel rendelkező csillagoknál is fényesebben ragyog.
A Hold tehát elvileg eléggé fényesen ragyog ahhoz, hogy éjjel és nappal is láthassuk, viszont itt jön a kérdés hogy akkor miért nincs mindig ott a szemünk előtt az égen?
Erre a kérdésre a a Föld légköri sajátosságaiban és a Hold keringési ciklusában kutakodva kapunk választ. A légkörünkben lévő nitrogén és oxigén gázrészecskék szétszórják a rövid hullámhosszú fénysugarakat. Mik ezek a fénysugarak? Például a kék és az ibolyántúli, lilás színű fény. Ez a szórás – ami a fényelnyeléssel majd újbóli kibocsátásával jár – okozza a Föld kék égboltját. Ha a bolygónknak, a Földnek nem lenne légköre, a Hold mindig látható lenne az égen, illetve szinte mindig.
Holdfázisok
Elérkeztünk a holdfázisokhoz....de hogyan is jönnek ezek létre? A Hold kering a Földünk körül, ami pedig a Nap körül, ebből adódóan a Hold is kering a Nap körül. Ez pedig oda vezet, hogy bizonyos időközönként a Holdat is más-más irányból éri a Nap fénye. Ebből adódóan jönnek létre a különböző holdfázisok.
A Nap szórt fénye olyan intenzitású az égboltunkon, hogy napközben gyakran elnyomja a csillagok fényét. A Hold esetében viszont az égitest visszavert fényét nem mindig tudja láthatatlanná tenni. Ez azért is lehetséges, mert a Hold közelebb van a Földhöz, mint a többi csillag, így a felszíni fényessége is nagyobb, mint az égbolt felszíni fényessége.
A Hold láthatóságát más dolgok is befolyásolhatják. A Hold fényének nappal is erősebbnek kell lennie a Nap szórt fényénél. Újhold közeli napokon a Nap annyira túlragyogja a Holdat, hogy esélytelen nem lehet látni. Az sem mellékes, hogy mennyire tiszta az égbolt. Ideális esetben egyébként akár 25 napon át is látható lenne a Holdunk a nappali égboltunkon.